jamie has logged 80 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dracula: Pages from a Virgin's Diary

Dracula: Pages from a Virgin's Diary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Family Tyranny (Modeling and Molding)

Family Tyranny (Modeling and Molding)

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dementia

Dementia

1955
×
Edit this entry  
16
Ramona

Ramona

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inside

Inside

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Despite the Night

Despite the Night

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daddy and the Muscle Academy

Daddy and the Muscle Academy

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kamikaze Hearts

Kamikaze Hearts

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry