Jamie Lauren has logged 77 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Women

The Women

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Annie

Annie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High School

High School

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Troop Beverly Hills

Troop Beverly Hills

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
School Daze

School Daze

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fame

Fame

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry