RSS feed for Jamie

Jamie has logged 86 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry