RSS feed for Jamie

Jamie has logged 45 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry