Sort by

Jamie has logged 506 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Look Who's Talking Now!

Look Who's Talking Now!

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★
Read the review Edit this entry