Sort by

Jamie has logged 208 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★½
Edit this entry  
31
Once

Once

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

1995
×
★½
Edit this entry  
28
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Edit this entry  
27
Kissing Jessica Stein

Kissing Jessica Stein

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★½
Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Murder on Middle Beach

Murder on Middle Beach

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★½
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
A West Wing Special to Benefit When We All Vote

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
★½
Edit this entry  
13
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★
Edit this entry  
12
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Wilderness of Error

A Wilderness of Error

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mister America

Mister America

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Jawline

Jawline

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry