Jacob has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lemon

Lemon

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Shivers

Shivers

1975
×
★★½
Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Tetsuo: The Bullet Man

Tetsuo: The Bullet Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry