RSS feed for Jess

Jess has logged 162 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bickford Park

Bickford Park

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House

The House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Orange County

Orange County

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Meridian

Meridian

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
Edit this entry  
09
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Edit this entry  
30
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Public

The Public

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
My Josephine

My Josephine

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry