RSS feed for Jess
  • Raising Arizona

    Raising Arizona

    ★★★★

    I have possibly never liked Cage more and Holly Hunter's just fucking unimpeachable. It's been ages since I've seen an old Coens movie for the first time and I forgot how rich, energetic, and sweet they can be.

    Smalls struggling with his guns in his last moments? Rules. Nice Old Grocery Man? Rules rules rules!

  • Jupiter Ascending

    Jupiter Ascending

    ★★★★

    A truly wild and wonderful movie that gravity-bladed across galaxies and into my heart.

  • Sexy Beast

    Sexy Beast

    ★★★½

    Winstoned as fuck.

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

    Still about as killer as ever.

  • Frankie

    Frankie

    ★★½

    Ideal work from home background viewing.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★½

    This one continues to feel like such a hodgepodge to me? However I will go to bat hard for Cloud City, R2 navigating the swamp, the dining room entrance, and all of those gorgeous colours. Truly a triumph of production design.

  • Close Encounters of the Third Kind

    Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

    Thoroughly enjoyed my time with this but try as I might, I cannot shake the idea that the final sequence felt like a dopey music festival dj battle.

  • Bee Movie

    Bee Movie

    ½

    Quarantine cinema ✨

    Jessica Seinfeld is credited as Wife Support System.

  • Us

    Us

    ★★★★½

    The Moss-Heidecker sequence in particular worked wonders on rewatch. The kids rule with their brave faces, exasperated sibling exchanges, and brutal takedowns.

  • The Man Who Knew Too Much

    The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

    Jesus, this creeps up on you. I was pretty uninterested in the McKennas at first but Hitchcock slathers on the layers of plot and settings, turning the dials in such arresting ways.

  • Happy Feet Two

    Happy Feet Two

    ★★½

    Nothing makes sense in this world /
    It's all a big pile of crazy /
    And the kings are all fools

    Brad Pitt's voice-acting his little heart out.

  • Babe: Pig in the City

    Babe: Pig in the City

    ★★★½

    So the wonderful process of describing plot points to friends has made me kinda fall for this.