• True Things

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • The Reader

    ★★★★★

  • La Vie en Rose

    ★★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★★

  • Million Dollar Baby

    ★★★★★

  • Monster

    ★★★★★

  • Erin Brockovich

    ★★★★★

  • Boys Don't Cry

    ★★★★★

  • The Piano

    ★★★★★

  • Howards End

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Accused

    ★★★★★

  • Sophie's Choice

    ★★★★★

  • Coal Miner's Daughter

    ★★★★★

  • Norma Rae

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Cabaret

    ★★★★★

  • Funny Girl

    ★★★★★

  • The Miracle Worker

    ★★★★★

  • Two Women

    ★★★★★

  • The Three Faces of Eve

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • The Heiress

    ★★★★★

  • Johnny Belinda

    ★★★★★

  • Gaslight

    ★★★★★

  • The Song of Bernadette

    ★★★★★

  • Suspicion

    ★★★★★

  • Jezebel

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★