Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Peace, Love & Misunderstanding

Peace, Love & Misunderstanding

2011
×
★★
Edit this entry  
22
We Go Way Back

We Go Way Back

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Audrey

Audrey

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
06
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
Edit this entry  
05
The High Note

The High Note

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★½
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad at Dancing

Bad at Dancing

2015
×
Edit this entry  
26
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Up the Sandbox

Up the Sandbox

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On a Clear Day You Can See Forever

On a Clear Day You Can See Forever

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funny Lady

Funny Lady

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
For Pete's Sake

For Pete's Sake

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
22
The Main Event

The Main Event

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
Edit this entry  
21
Jimi Could Have Fallen from the Sky

Jimi Could Have Fallen from the Sky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Nuts

Nuts

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Owl and the Pussycat

The Owl and the Pussycat

1970
×
★★★
Edit this entry  
18
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
Read the review Edit this entry