Mara has logged 312 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If I Were You

If I Were You

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Realest Real

The Realest Real

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Again

Home Again

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bob the Drag Queen: Suspiciously Large Woman

Bob the Drag Queen: Suspiciously Large Woman

2017
×
Edit this entry  
21
Women in Trouble

Women in Trouble

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
05
Possessed

Possessed

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Possessed

Possessed

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cherry Pop

Cherry Pop

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ass Backwards

Ass Backwards

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Speed

Speed

1994
×
Read the review Edit this entry  
19
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kinsey

Kinsey

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gemini

Gemini

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
And the Oscar Goes To...

And the Oscar Goes To...

2014
×
Edit this entry  
12
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
11
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Precious

Precious

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Necktie

Necktie

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Autumn in New York

Autumn in New York

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Glass Menagerie

The Glass Menagerie

1987
×
Edit this entry  
25
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
Edit this entry