Mara has logged 318 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Closer

Closer

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Iliza Shlesinger: Elder Millennial

Iliza Shlesinger: Elder Millennial

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
Edit this entry  
27
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny People

Funny People

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Susanne Bartsch: On Top

Susanne Bartsch: On Top

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Group

The Group

1966
×
★★
Edit this entry  
20
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flower

Flower

2017
×
★★
Edit this entry  
13
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
05
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lianna

Lianna

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fame

Fame

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
Read prior review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Edit this entry  
30
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
Edit this entry  
23
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★½
Edit this entry