Sort by

m has logged 248 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Please Give

Please Give

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

2019
×
Edit this entry  
25
Mad Money

Mad Money

2008
×
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Izzy Gets the F*ck Across Town

Izzy Gets the F*ck Across Town

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
At Middleton

At Middleton

2013
×
Edit this entry  
15
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
City Island

City Island

2009
×
★★
Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider

Spider

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Join the Club

Join the Club

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Oath

The Oath

2018
×
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Burlesque

Burlesque

2010
×
★½
Read prior review Edit this entry  
28
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Brief History of John Baldessari

A Brief History of John Baldessari

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Natural Route

The Natural Route

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel 22

Hotel 22

2014
×
Edit this entry  
06
Sour Death Balls

Sour Death Balls

1993
×
Edit this entry  
06
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pussy

Pussy

2016
×
Edit this entry  
18
Crushed In Space

Crushed In Space

2017
×
Edit this entry  
17
Hanging Up

Hanging Up

2000
×
★★½
Edit this entry  
16
Rosie, Oh

Rosie, Oh

2016
×
Edit this entry