Sort by

Mara has logged 295 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
31
Love Cycle: A Soap Operetta

Love Cycle: A Soap Operetta

1984
×
Read the review Edit this entry  
31
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Uncommon Women and Others

Uncommon Women and Others

1979
×
Edit this entry  
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mame

Mame

1974
×
★★
Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
Edit this entry  
19
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
These Old Broads

These Old Broads

2001
×
Read prior review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Edit this entry  
01
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
A Question of Love

A Question of Love

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
Crazy in Love

Crazy in Love

1992
×
★½
Edit this entry  
26
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
These Old Broads

These Old Broads

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Old Enough

Old Enough

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rebel Dykes

Rebel Dykes

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Strangers: The Story of a Mother and Daughter

Strangers: The Story of a Mother and Daughter

1979
×
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry