RSS feed for janelle⚡️
  • The Kissing Booth 2

    The Kissing Booth 2

    ½

    take frequent breaks when watching this it’s the only way you’ll be able to get through it😌✊🏼

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★½

    i was looking through feel-good film lists on letterboxd but randomly picked this from my watchlist instead and wow I PLAYED MYSELF

    a stunning film despite the fact that i am now broken (recommendations of actual lighthearted movies welcome gracias)

  • Anna Karenina

    Anna Karenina

    ★★★★

    pardon my russian but this shit is BREATHTAKING

    also aaron taylor-johnson i am free on thursday night contact me if u want to practice russian ballroom dancing with me on thursday night when i am free

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★½

    i would give this 4⭐️ but mr darcy’s sideburns were too distracting

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★½

    my french housemates forced me to watched this and i have a tiny little pea brain so i usually grimace at the prospect of watching black-and-white full-length films but this was actually incredible. i would die for all three main characters. and that mirror shot of vincent cassel is a cultural reset.

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★★

    i got given a ratatouille poster for my birthday in case you wanted to know how much i love this film. turns out life wasn’t worth living before 2007

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

    made me feel warm inside

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet

    ★★★★

    so kitsch. so gaudy. mercutio singing ‘young hearts run free’ is one of the best moments in cinematic history

  • City of God

    City of God

    ★★★★½

    made me want to learn portuguese and now it’s part of my degree so make of that what you will

  • Chef

    Chef

    ★★★★

    the soundtrack is... dare i say it... chef’s kiss ..?

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    the peach fuzz alone was oscar-worthy