RSS feed for janie

janie has logged 48 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry