Janine has logged 233 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
Edit this entry  
11
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lantana

Lantana

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Metamorphoses

Metamorphoses

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Wish

I Wish

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
18
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Birds

The Birds

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
14
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Edit this entry  
10
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
½
Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Somersault

Somersault

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
Edit this entry