Janine has logged 48 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
Edit this entry  
30
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★½
Edit this entry  
29
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
29
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Focus

Focus

2015
×
★★
Edit this entry  
28
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
A Gentle Night

A Gentle Night

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Extraordinary Voyage

The Extraordinary Voyage

2011
×
Edit this entry  
28
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Spinners

Spinners

2014
×
Edit this entry  
27
My Josephine

My Josephine

2003
×
Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★
Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
Edit this entry  
16
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
½
Edit this entry  
15
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
12
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★½
Edit this entry  
10
The Arm

The Arm

2012
×
Edit this entry  
10
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Matilda

Matilda

1996
×
Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry