Janine has logged 270 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
Edit this entry  
27
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★½
Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★
Edit this entry  
03
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Float

Float

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry