Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Luz

Luz

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vicious Fun

Vicious Fun

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Retreat

The Retreat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cub

Cub

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vengeance

Vengeance

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry