janinexnash has logged 320 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
P2

P2

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★½
Edit this entry  
13
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Christmas Movie Christmas

A Christmas Movie Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kristy

Kristy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1981
×
★½
Edit this entry  
25
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry