Jan has logged 237 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry