Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
White Noise

White Noise

2005
×
★★
Edit this entry  
28
Luther: The Fallen Sun

Luther: The Fallen Sun

2023
×
★★
Edit this entry  
25
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★★
Edit this entry  
04
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Sister Death

Sister Death

2023
×
★½
Edit this entry  
21
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

2023
×
★★
Edit this entry  
12
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

2023
×
★★★
Edit this entry  
11
Pet Sematary: Bloodlines

Pet Sematary: Bloodlines

2023
×
★★
Edit this entry  
03
The Nun II

The Nun II

2023
×
★★
Edit this entry  
30
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
Reptile

Reptile

2023
×
★★★
Edit this entry  
29
Nowhere

Nowhere

2023
×
★★★
Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shrooms

Shrooms

2007
×
★½
Edit this entry  
18
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
King on Screen

King on Screen

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Random Hearts

Random Hearts

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
U Turn

U Turn

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
The Boogeyman

The Boogeyman

2023
×
★★½
Edit this entry  
27
Blow

Blow

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Swimfan

Swimfan

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Ward

The Ward

2010
×
★½
Edit this entry  
22
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
10x10

10x10

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Bicentennial Man

Bicentennial Man

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Edit this entry  
01
Insidious: The Red Door

Insidious: The Red Door

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lazarus Project

The Lazarus Project

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Inconceivable

Inconceivable

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Piggy

Piggy

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
The Collection

The Collection

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Frequency

Frequency

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry