• Kajillionaire

  • About Endlessness

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • The Lighthouse

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Burning

  • Shoplifters

  • Deadpool 2

  • Call Me by Your Name

  • The Handmaiden

  • Young Light

    ★★★

  • Deadpool

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

  • Force Majeure

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • Alphabet

  • Only Lovers Left Alive

  • Le Havre

  • The Future

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Fantastic Mr. Fox

  • Henri-Georges Clouzot's Inferno

  • The Limits of Control

  • Good Morning

  • I'm Not There

  • Paprika

  • Broken Flowers

    ★★★½

  • Me and You and Everyone We Know

    ★★★½

  • Tokyo Godfathers

  • The Royal Tenenbaums

  • Cowboy Bebop: The Movie

  • Millennium Actress

  • Amélie

    ★★★★

  • In the Mood for Love

  • Road Trip

    ★★★

  • Fight Club

  • American Beauty

    ★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★

  • An Autumn Tale

  • A Summer's Tale

  • Dracula: Dead and Loving It

  • Before Sunrise

  • Night on Earth

  • The Russia House

  • The Hairdresser's Husband

  • I Hired a Contract Killer

  • Mystery Train

  • Akira

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

  • The Untouchables

  • The Green Ray

  • Down by Law

  • A Room with a View

  • Stranger Than Paradise

  • Confidentially Yours

  • Pauline at the Beach

  • Stranger Than Paradise

  • Christiane F.

  • The Last Metro

  • Permanent Vacation

  • Stalker

  • Love on the Run

  • The Green Room

  • The Man Who Loved Women

    ★★★★½

  • Small Change

  • The Story of Adele H.

  • Mirror

  • Westworld

    ★★★

  • Day for Night

  • A Gorgeous Girl Like Me

  • Two English Girls