Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Noelle

Noelle

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Silencing

The Silencing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Speak

Speak

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lorna Doone

Lorna Doone

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zeroville

Zeroville

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rob Roy

Rob Roy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Woman on Earth

Last Woman on Earth

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Treasure of Matecumbe

Treasure of Matecumbe

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serenity

Serenity

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sword of the Conqueror

Sword of the Conqueror

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★½
Edit this entry  
21
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Operative

The Operative

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★½
Edit this entry  
11
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry