• Pippi on the Run

  • Olsenbanden og Dynamitt-Harry

  • The Vampire Lovers

  • Taste the Blood of Dracula

  • Count Dracula

  • Pippi in the South Seas

  • Pippi Goes on Board

  • Fangs of the Living Dead

  • Midnight Cowboy

  • Pippi Longstocking

  • Easy Rider

  • Once Upon a Time in the West

  • Fanny Hill

    ½

  • Bullitt

  • Barbarella

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★

  • Hang 'em High

  • Rosemary's Baby

  • 2001: A Space Odyssey

  • Planet of the Apes

  • The Graduate

  • You Only Live Twice

  • Mosby's Marauders

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Hunger

  • Modesty Blaise

    ★½

  • Rasputin: The Mad Monk

  • Dracula: Prince of Darkness

  • For a Few Dollars More

  • Thunderball

    ★★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

  • Voyage to the Prehistoric Planet

    ★★½

  • The Sound of Music

  • Stompa forelsker seg

  • Goldfinger

  • A Fistful of Dollars

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • The Great Escape

  • Cleopatra

    ★★★½

  • Dinner for One

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Mutiny on the Bounty

  • Dr. No

  • How the West Was Won

  • Lolita

  • Sodom and Gomorrah

  • Breakfast at Tiffany's

  • Sword of the Conqueror

    ★★★

  • Pit and the Pendulum

  • The Guns of Navarone

  • Spartacus

  • Last Woman on Earth

    ★★½

  • The Brides of Dracula

    ★★★

  • Psycho

  • The Magnificent Seven

  • The Hound of the Baskervilles

  • Lake of the Dead

  • Lend Me Your Wife

  • Attack of the 50 Foot Woman

    ★★½

  • The Bridge on the River Kwai

  • Lady and the Tramp

  • 20,000 Leagues Under the Sea

  • The Maze

    ★★★

  • Peter Pan

  • Lorna Doone

    ★★½

  • Vi gifter oss

  • Cinderella

  • Operation Swallow: The Battle for Heavy Water

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • Bambi

  • Casablanca

  • Dumbo