Sort by

ale has logged 47 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Strong Woman Do Bong Soon

Strong Woman Do Bong Soon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Untamed

The Untamed

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Vivy -Fluorite Eye's Song-

Vivy -Fluorite Eye's Song-

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Citrus

Citrus

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Horimiya

Horimiya

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsters Inside: The 24 Faces of Billy Milligan

Monsters Inside: The 24 Faces of Billy Milligan

2021
×
Edit this entry  
23
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
SAS: Red Notice

SAS: Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Mine

Mine

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nevertheless,

Nevertheless,

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moriarty the Patriot

Moriarty the Patriot

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Future Diary

The Future Diary

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
High-Rise Invasion

High-Rise Invasion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Another

Another

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Kemono Jihen

Kemono Jihen

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Steins;Gate

Steins;Gate

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Given

Given

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vincenzo

Vincenzo

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hello World

Hello World

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Darwin's Game

Darwin's Game

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry