Sort by

jared has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cargo

Cargo

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry