Sort by

jared has logged 35 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry