Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
1922

1922

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elle

Elle

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
El Angel

El Angel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Climb

The Climb

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hormigueddon

Hormigueddon

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry