Jarod has logged 250 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade

Blade

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
1922

1922

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★
Read the review Edit this entry