• Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Jackie is one stone cold mf and I live

  • Drop Dead Gorgeous

    Drop Dead Gorgeous

    ★★★½

    Baby Amy Adams!!!!

    Ok so is it not funny that Alison Janney wins an Oscar for playing this same part.

    Who doesn't love a mockumentary? This doesn't age the best in certain aspects but holy shizz this has such a killer cast and great one-liners

    THE SWAN ATE MY BABY!!!!!

  • While We're Young

    While We're Young

    ★★★★

    A mid-life crisis dramedy movie about the the fight between the apollonian artistic drive vs. the dionysian artistic drive while also commenting on objectivism, realism, and narrative with an eisenstein name drop....


    Yeah, I'm glad I took that film theory class in college so I could understand this better.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    Lmao

    This was too goofy to be scary but, honestly, that is why I lowkey kinda loved it.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Ok I know 4 stars is a lot and I know I wouldn't be rating it this high if I had not seen this in theatres, but I had a great time watching it.

    Like, it's hard to let the critiques that I have with the movie dissuade me from liking it and the characters.

    Also, having a bomb cast helps a lot

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★½

    Eh... it has its moments, but as a cohesive film... it doesn't all add up to something great.

    I like that the henchmen were professional af and the action scenes were pretty slick but that poor child... i just didn't think he gave a good performance. 🙃

  • Hush... Hush, Sweet Charlotte

    Hush... Hush, Sweet Charlotte

    ★★★½

    Ok, the first half is dreadfully boring/I wasn't vibing with it, but oh boy that second half better work bitch!

    Olivia de Havilland and Agnes Morehead are sooooooo good and juicy in the second half.

    Obvi I was #teammiriam but alas... twas not meant to be I guess.

  • 1922

    1922

    ★★★

    Ok, for this little-above-average Tell-Tale Heart story, the cinematography is way better than it has any right to be.

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★½

    I wish toni collette was my mom

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Lol damn this sure is meta.

    Ok, see, because I have seen Scary Movie I was thinking the whole time that the killer was Dewey so the reveal got me.

    Matthew Lillard has to be one of the most expressive actors ever, right?

    Neve is great and I can't believe that my intro to her was season 4 of House of Cards lol.

    Glad to finally check this off the list.

  • Candyman

    Candyman

    ★★★½

    Pretentious art critics listening to Fiona Apple is pretty great!.

    I liked this and maybe I'm an idiot but I thought this was a sequel and not a remake because it added more to the Candyman story and did good at building off the original.

    Also, ... Vanessa Williams... stun

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★

    Ok google, play "Of All The Gin Joints In All The World" by Fall Out Boy.

    Also, this should be remade with a polyamorous ending