• Lovers Rock

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • The Edge

    ★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Diego Maradona

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Bait

    ★★★★

  • The Souvenir

    ★★★½

  • Blinded by the Light

    ★★½

  • Vice

    ★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★

  • High Life

    ★★★

  • Widows

    ★★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Capernaum

    ★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • The Greatest Showman

    ★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • mother!

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★★

  • Zama

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Loveless

    ★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Western

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★

  • Faces Places

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Ballerina

    ★★★

  • My Journey Through French Cinema

    ★★★½

  • 13th

    ★★★½

  • Lady Macbeth

    ★★★

  • Jackie

    ★★★★

  • Dawson City: Frozen Time

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★

  • Elle

    ★★★

  • The Death of Louis XIV

    ★★★

  • Hell or High Water

    ★★★½