Sort by

Jas has logged 127 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stick Man

Stick Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Filth

Filth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ja'mie: Private School Girl

Ja'mie: Private School Girl

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Louis Theroux: A Place for Paedophiles

Louis Theroux: A Place for Paedophiles

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Louis Theroux: Louis and the Nazis

Louis Theroux: Louis and the Nazis

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry