Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Orochi, the Eight-Headed Dragon

Orochi, the Eight-Headed Dragon

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Boogeyman

The Boogeyman

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Retablo

Retablo

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fast X

Fast X

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wall Street: Money Never Sleeps

Wall Street: Money Never Sleeps

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Important Man

The Important Man

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial

The Trial

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Haywire

Haywire

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hypnotic

Hypnotic

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
Read the review Edit this entry  
09
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Going! Godzilland: Subtraction

Get Going! Godzilland: Subtraction

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Going! Godzilland: Addition

Get Going! Godzilland: Addition

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Going! Godzilland: Counting 1-2-3!

Get Going! Godzilland: Counting 1-2-3!

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Going! Godzilland: Hiragana

Get Going! Godzilland: Hiragana

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Decker: Mindwipe

Decker: Mindwipe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Decker: Unsealed

Decker: Unsealed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
City of Fear

City of Fear

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Damned

The Damned

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spawn of the Slithis

Spawn of the Slithis

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry