RSS feed for Jasmine
  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★

    I have two questions:
    Why are movies like this always steeped in homophobia, sexism and racism?
    And why is there literally no Colin Farrell character that I don’t want to raw me?

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★

    I liked this a lot better than the original Frozen (aside from the music, which lets face it, is the only good part about Frozen). I do wish that Elsa and Anna had better character arcs though, and that the people of the enchanted forest had been fleshed out a little more.

  • Guess Who's Coming to Dinner

    Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★★½

    I was going to write a proper review for this, but then I went into the reviews here as I tried to console my thoughts on this and was just baffled by the number of people claiming that this film has no relevance for a modern-day audience? As if racism died years ago and interracial couples don't face issues from both inside their families and out.

    Anyway, this film has an incredible cast. The scene between the two mothers is…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★½

    God, I love single location movies. I really appreciate the sound mixing here, it really helps to ramp up the anxieties of the phone calls. I also appreciate how the twist made the core conceit feel a lot more believable. The acting for the lead here is also incredible, however, I really wasn't the hugest fan of his character, and some of the smaller things began to really grate on me towards the end of this movie.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    God, I love Florence Pugh.

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    I love every single woman in this film, even Brenda Song and her crazy ass.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    This movie, but Colin Farrell picks the gay option and dates Ben Whishaw instead.

  • This Film Is Not Yet Rated

    This Film Is Not Yet Rated

    ★★★★

    Fuck the MPAA, and fuck every single person who rates movies and thinks they're protecting young adults by hiding things from them as if they aren't old enough to make their own decisions on what media they consume.

  • I Killed My Mother

    I Killed My Mother

    ★★★★½

    How have I waited this long to watch my first Xavier Dolan film?

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★

    Not enough mystery and intrigue. The plot was very standard mystery thriller and I'm not sure how anyone actually found this thrilling.

  • Holes

    Holes

    ★★★★½

    Madame Zeroni always scared me as a kid so this is the perfect watch for halloween.

  • The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★½

    The humour wasn’t really for me, but I do adore Dev Patel.