Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Private Function

A Private Function

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain

Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sundowners

The Sundowners

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halston

Halston

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Living Out Loud

Living Out Loud

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight at the Never Get

Midnight at the Never Get

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Rent

Rent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
District 9

District 9

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being There

Being There

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Letter

The Letter

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coquette

Coquette

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Moffie

Moffie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Belinda

Johnny Belinda

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry