RSS feed for Jason
  • Little Woods

    Little Woods

    ★★★½

    The narrative beats are familiar but the brilliant cast, sparse shooting style and greet characterisation (including the town) elevate. The literal script is where it slips up. Still good but a missed opportunity to be great.

  • Sorry We Missed You

    Sorry We Missed You

    ★★★★

    Loach turns the screw in familiar ways that nonetheless have remarkable emotive power. A despicable temporary world of funereal white vans. A great cast does it justice despite overreach in the final act.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    A wobbly opening hour gives way to an extraordinary back half by turns autumnal and wintry, with hell awaiting. The cast are brilliant, with Pacino pocketing the film. Sad, lonely and quite brilliant.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★

    A victory lap of sorts that drifts past various ghosts to close out a story assumed previously closed. Paul tries hard but without the energy jolt Cranston brought to the show it is all a little dull.

  • Hopscotch

    Hopscotch

    ★★

    A wily turn from Matthau just about gets this over the line. A great supporting cast is largely wasted. The set up is fine but it comes off like an Elaine May film with the edges sanded down.

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    Yet another story of American interference and soldiers getting what is coming to them. Bay is effective in his direction and there are some fine shots but this is base level dogshit. The politics is dire, the sympathies not earned. A game cast tries their best.

  • Tomboy

    Tomboy

    ★★★★

    Sciamma uses gender identity as a pushing off point to explore childhood interaction, first love and what society deems acceptable. Héran is the standout in an exceptional young cast. Sweet, quietly radical and beautiful.

  • Song of Granite

    Song of Granite

    ★★★★★

    Regret hangs as heavy as the grey clouds in this masterpiece from Collins. A great cast, dazzling b&w cinematography and flawless editing ensure the films place as the best Irish film of this century.

  • 35 Shots of Rum

    35 Shots of Rum

    ★★★★

    Denis puts the seismic shifts of relationships under the microscope in this tiny and gentle epic that delivers bittersweet truths with such restraint. The leads are terrific, the ending is just right.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★

    A perfect combination of great cast, an endlessly quotable and brilliant script and some smart awareness of teenage pressures mean a delight from start to finish. It is so fetch.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    An unholy riot of garish primary colours, bone shaking score and staggering set pieces makes it one of the all time great horror films. Pulsating pacing and simply brilliant camera work. The final act is overwhelmingly intense. I could watch this forever.

  • Man on Fire

    Man on Fire

    ★★★★

    Wsshington is his usual great self in this hyperstylish revenge thriller from Tony Scott that has actually aged better than you would think. A touching central relationship between Washington and Fanning anchors a film that Scott threatens to overboil with his style. Extremely violent but superbly paced and edited.