Sort by

Jason has logged 651 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stiff Competition

Stiff Competition

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pervert: Hunting the Strip Search Caller

Pervert: Hunting the Strip Search Caller

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Terror in the Aisles

Terror in the Aisles

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Uncle Kent 2

Uncle Kent 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burning Paradise

Burning Paradise

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Maniac

The Invisible Maniac

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Let It Ride

Let It Ride

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dead for a Dollar

Dead for a Dollar

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Children Shouldn't Play with Dead Things!

Children Shouldn't Play with Dead Things!

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Living

Living

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
EO

EO

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Old School

My Old School

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
Worst to First

Worst to First

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tracks

Tracks

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fox

The Fox

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blood Relatives

Blood Relatives

2022
×
★★★½
Edit this entry