Jason has logged 57 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
True Grit

True Grit

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pure Country

Pure Country

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dope

Dope

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bio-Dome

Bio-Dome

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Kid in King Arthur's Court

A Kid in King Arthur's Court

1995
×
Read the review Edit this entry  
21
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chicago

Chicago

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brave

Brave

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
City of Angels

City of Angels

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal

Hannibal

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Entourage

Entourage

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cars 2

Cars 2

2011
×
Read the review Edit this entry