RSS feed for Jason Pettus

Jason Pettus has logged 90 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The American Astronaut

The American Astronaut

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Affliction

Affliction

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Armstrong Lie

The Armstrong Lie

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Capote

Capote

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Beach

The Beach

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Clan of the Cave Bear

The Clan of the Cave Bear

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dinky

Dinky

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Quest for Fire

Quest for Fire

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bubble

Bubble

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Colour Out of Space

The Colour Out of Space

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Rolling Stones: Charlie Is My Darling - Ireland 1965

The Rolling Stones: Charlie Is My Darling - Ireland 1965

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Road House

Road House

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Call of Cthulhu

The Call of Cthulhu

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool

Deadpool

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thundercrack!

Thundercrack!

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry