Sort by

Jason Pettus has logged 133 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shaggy Dog

The Shaggy Dog

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Snowball Express

Snowball Express

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Old Yeller

Old Yeller

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pollyanna

Pollyanna

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Davy Crockett and the River Pirates

Davy Crockett and the River Pirates

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Davy Crockett, King of the Wild Frontier

Davy Crockett, King of the Wild Frontier

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Principles of Lust

The Principles of Lust

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Our Magic

Our Magic

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bhaji on the Beach

Bhaji on the Beach

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry