• Dave Chappelle: The Closer

    ★★★½

  • Whether the Weather is Fine

    ★★★½

  • The Dust in Your Place

  • Ate O.G.

  • Beauty Queen

    ★★★★

  • Ang Pagdadalaga ni Lola Mayumi

    ★★★½

  • Out of Body

    ★★

  • Looking for Rafflesias and Other Fleeting Things

    ★★½

  • Reclaiming Amy

    ★★★½

  • The Velvet Underground

    ★★★★½

  • Annette

    ★★½

  • The Little Planet

    ★★½

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Cruella

    ★★

  • Thunder Force

    ★★

  • Exterminate All the Brutes

    ★★★★

  • Save Ralph

  • Q: Into the Storm

    ★★★★

  • South Park Vaccination Special

    ★★★½

  • Coming 2 America

    ★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • Shangri-La

    ★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Ang Mga Nawalang Pag-asa at Panlasa

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • We Can Be Heroes

  • The Boy Foretold By the Stars

    ★★★

  • Midnight in a Perfect World

    ★★★★

  • Maski Papano

    ★★★

  • as if nothing happened

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • He Who Is Without Sin

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • A Toy in The River

    ★★★½

  • Fan Girl

    ★★★½

  • You Animal! The Nimfa Dimaano Story

    ★★

  • October Rumbles

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Kids on Fire

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Mole

    ★★★★½

  • Zappa

    ★★★★

  • Cinetracts '20

    ★★★½

  • The Phenomenon

    ★★★½

  • Dear Ma

  • Red Post on Escher Street

    ★★★★

  • South Park: The Pandemic Special

    ★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★½

  • Grandmother's Hope

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Odyssey: Alongside The Universe

  • Bullet-laced Dreams

    ★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Genus Pan

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Crossing

    ★★

  • Si Gloria at si Juan

    ★★★½

  • Beyond Nothing

    ★★★½

  • Arise

    ★★

  • Living Things

    ★★½