Jason has written 41 reviews for films during 2020.

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★

    Teenage me woulda been way in. 

    Now me also really enjoyed it.

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★½

    Well. 

    That hit different during COVID times. 

    (Great Julien Baker needle drop.)

  • The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★★½

    Haha it kind worked.

  • I Used to Go Here

    I Used to Go Here

    Zzzzzzzzzzzzzzz. I used to be awake before I started this.

  • Unpregnant

    Unpregnant

    ★★★

    Give Betty Who more movie roles. Seriously.

  • Work It

    Work It

    ★★½

    🤩

  • Sputnik

    Sputnik

    ★★½

    Wanted it to be scarier. Also glad to see a sci-fi story I haven’t seen before.

  • Host

    Host

    ★★★½

    👻

  • The Purge

    The Purge

    ½

    LOL it’s like a horrible ham fisted Panic Room. So fuckin bad.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★

    Better than it had any right to be.

  • A Nice Girl Like You

    A Nice Girl Like You

    ½

    The single dumbest Harvard (and Juilliard?) grad of all time. And she’s got some competition! LOL this is fucking horrible.

  • Troop Zero

    Troop Zero

    ★★½

    Anyone else gotta pee?