Jason has written 23 reviews for films rated ★½ .

  • Joker

    Joker

    ★½

    It’s a performance. Not a movie. And it’s ... eh.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★½

    This is such a bad movie. Why am I doing this to myself?

  • Can You Keep a Secret?

    Can You Keep a Secret?

    ★½

    It would be a fine Netflix movie I suppose.  Also the most PG, R rated movie ever.

  • Brightburn

    Brightburn

    ★½

    Meh. As a tv show or miniseries it woulda been fine. But it always feels like tv actors and a tv script without any nuance or conviction to a story.

  • The Hustle

    The Hustle

    ★½

    This sucked. 
    It wasn’t as bad as the reviews though. 
    It was fine and bad and fine and ... whatever I laughed a few times.

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★½

    Those of you that told me to watch this KNOW WHO YOU ARE

  • Mortal Engines

    Mortal Engines

    ★½

    I’ve seen worse movies with better RT scores, but this was still full of cliche tropes.

  • Robin Hood

    Robin Hood

    ★½

    Lol the costumes

  • Star Trek Beyond

    Star Trek Beyond

    ★½

    The third act is pure garbage.

  • Terminator Genisys

    Terminator Genisys

    ★½

    Meh. 

    The premise was alright. The execution and acting ... was not.

  • Terminator 3: Rise of the Machines

    Terminator 3: Rise of the Machines

    ★½

    Just not very good.

  • How I Live Now

    How I Live Now

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The cousin sex is super weird. 
    I never liked the main character.