Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Intruders

Intruders

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
MFKZ

MFKZ

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pokemon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

Pokemon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Turn It Around

Turn It Around

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Regarding Susan Sontag

Regarding Susan Sontag

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Dawn

Before Dawn

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Stonewall

Before Stonewall

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry