Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Violet Evergarden

Violet Evergarden

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
#Alive

#Alive

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry