Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Undine

Undine

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★½
Edit this entry  
19
The Whale

The Whale

2022
×
★½
Edit this entry  
15
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Edit this entry  
08
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Run Silent, Run Deep

Run Silent, Run Deep

1958
×
★★★
Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
★½
Edit this entry  
04
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★½
Edit this entry  
26
Santoalla

Santoalla

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Beasts

The Beasts

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Keiko

Keiko

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Schoolgirls

Schoolgirls

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Athena

Athena

2022
×
★½
Edit this entry  
24
You Have to Come and See It

You Have to Come and See It

2022
×
★★
Edit this entry  
18
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
The Humans

The Humans

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
Predator

Predator

1987
×
★★½
Edit this entry  
03
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
The Girl

The Girl

1968
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★
Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★
Edit this entry  
28
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
21
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Out of Order

Out of Order

1984
×
★½
Read the review Edit this entry