RSS feed for Javier

Javier has logged 26 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Edit this entry  
14
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
General Magic

General Magic

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry